Rize Yaylaları

Rize'deki yaylalar Kaçkar sıradağları eteklerinde ve Çamlıhemşin, Hemşin ve İkizdere ilçelerinin sınırları içerisinde yoğunlaşmaktadır. Rize'deki yaylalardan bazıları şunlardır:
Çağırankaya, Polovit, Elevit, Ovit, Amlakit, Hodeçur, Samisdal, Pokut, Çat, Haçivanak, Karmik, Hemşin, Başyayla, Ortayayla, Erçenik, Avasor, Kaçkar, Aşağı Kavran, Yukarı Kavran, Hazindak, Çiçekli, Çayimakçur, Sal, Varda, Göl Yayla, Cimil, Hazende, Ambarlı, Çahperik, Kito, Karap, Kale, Gürmanuman, Varoş, Çermeçk, Dahter, Anzer, Aşağı Faso, Yukarı Faso.


Ayder Yaylası
Ulaşım
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güney-doğusundadır. Yaylaya yaz kış dolmuşlarla gidilebilir.
Özellikler
350 m. yükseklikteki Ayder yaylası Karadeniz yaylalarının en bilinenidir. Her türlü alt yapı hizmeti tamamlanmış olan yayla kasaba görünümündedir. Zengin flora ve faunasının yanı sıra kaplıcası ile ünlenmiştir.50 C derce sıcaklıkta kaplıca suyu; romatizma, kadın hastalıkları ve mide rahatsızlıklarına şifa olmaktadır. Kaçkar dağlarına tırmanış güzergahında bulunan yayla çevresinde, çengel boynuzlu dağ keçisi, vaşak, ayı, kurt gibi yaban hayvanları yaşadığı ortamda izlenebilir. Her yıl Ayder şenlikleri düzenlenmektedir.
Konaklama-yeme-içme
Konaklama için pek çok otel ve pansiyon ve Lokanta bulunmaktadır. Yıl boyunca her türlü ihtiyaç, yayladan karşılanabilir.


Verçenik Yaylası (Orta yayla)
Rakım
2600 m
Ulaşım
Çamlıhemşin'den 60 km dir. Araba ve yaya olarak olarak ulaşılabilir.
Kaçkar'lara Hemşin vadisi üzerinden,Verçenik yaylasından da tırmanmak mümkündür.Diğer noktalar;çat yaylası ve Kavron yaylasıdır.
Konaklama
Konaklama tesisi ve Lokanta yok. Kamp alanları fazlasıyla mevcut olup çadırınızla kamp yapabileceğiniz güvenli bir yayla.


Ambarlı Yaylası
Rakım
2500 M
Ulaşım
Çamlıhemşin 'den Karap yaylası üzeri ve sonrası araba ile devam edilebilir.
Özellikler
Ev yok.Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Avusor Yaylası
Rakım
2700 m
Ulaşım
Çamlıhemşin'e bağlı.Araba ve yaya olarak ulaşılabilir.
Özellikler
Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Kito Yaylası
Rakım
2400 m
Ulaşım
Çamlıhemşin'den;Çat üzeri arabayla 2 saat sürmekte. Araba ve yaya olarak ulaşılabilir.
Özellikler
Konaklama tesisi ve Lokanta yok.


Baş Yayla
Rakım
2470 m
Ulaşım
Çamlıhemşin'den 55-60 km dir. Araba ve yaya olarak ulaşılabilir.
Özellikler
Baş yaylanın diğer adı Hemşin'dir.Hemşin ,Kale ile Verçenik arasında eski bir köydür.Yayla değildir. Fakat Kale yaylasın da olduğu gibi günümüzde buralar yayla diye anılmaktadır. Konaklama tesisi ve Lokanta yok.


Siçoğ Yaylası
Rakım
2600 m
Ulaşım
Çamlıhemşin'den 22 km dir. Bu yaylaya araba yolu yoktur.Meydan Köyünden yaya olarak aşılarak 5 saatte gidebilirsiniz. (Meydan köyü, Çat yaylasına gelmeden sağ taraftadır.)
Özellikler
Burada yaylacılık terk edilmiş sayılır. Manzarası bir çok yaylada bulamayacağınız yükseklik profiline sahiptir. İçme suyu sıkıntısı yaşanmaktadır.Daha çok avcıların tercihidir. Konaklama tesisi ve Lokanta yok.


Kavron Yaylası
Rakım
2700 m
Ulaşım
Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güney-doğusunda yer alan Ayder yaylasından 10 km. toprak yolla Aşağı Kavron yaylasına varılır. Ayder'den minibüs bulunabilir.Aşağı Kavron - Yukarı Kavron yaylal arası üç kilometredir.
Özellikler
2300 m. rakımlı Yukarı Kavron Yaylası Kaçkar Dağı zirvesine (3937 m.) yaklaşık 8 km. mesafededir. Bu yayla, Kaçkar Dağına tırmanış yapacak dağcıların ilk kamp yeridir. Altyapısı bulunmayan yayladaki bakkaldan bazı gıda malzemeleri temin edilebilir. Kaçkar Dağına tırmanışta yük taşımak için katır kiralanabilir. Konaklama tesisi ve Lokanta yok.


Elevit - Tafteni Yaylası
Rakım
1800 m
Ulaşım
Hemşin vadisi üzeri, Çat'tan sol kol üzerinden devam edilerek 40 km . Araba ve yaya olarak ulaşılabilir. Palovit, Trovit, Amlakit yaylalarına giden arabalarda burdan geçer. Ve aynı zaman da bu yaylalara geçit verir.
Özellikler
Yaylada yazları yoğun bir yaylacılık var. 3 Bakkal, 1 Kahvehane, 2 Lokanta ve 1 Pansiyon mevcut.


Palovit Yaylası
Rakım
2600 m
Ulaşım
Çamlıhemşin'den 70 km dir. Araba ile 3 saat. Trevit yaylasından aşılarak geçilir. Aralrında bir tepe var.Bu yayla 4 kısımdan oluşmaktadır. Her kısma aynı köylüler gitmektedir. Çilingir, Ortaköy, Çaneva ve de karşı kısımda meleskur yaylası. Aynı zamanda Vadi üzerinde en büyük yayla olma özelliğine sahiptir. Palovit, Samistal, Kavron ,Ayder yaylalarına da geçit vermektedir.
Özellikler
Konaklama tesisi yok. 2 Bakkal ve 3 Kahvehane mevcut.


Amlakit Yaylası
Rakım
2100 m
Ulaşım
Çamlıhemşinden Pokut üzeri yaya gidilirse 40-45 km. Eğer, Elevit üzeri, Trovit yaylası aşılarak Palovit yaylasına inilince dere içi aşağı doğru hareket edilirse 80-85 km de varabilirisiniz. Hareket noktası pazar ilçesi. Araba ve yaya olarak ulaşılabilir. Yaya, Pokut üzeri tercih edilmelidir.
Özellikler
1 Bakkal, 1 Kahvehane, 1 Pansiyon mevcut.


Pokut Yaylası
Pokut, Çamlıhemşin'in üstünde, 2100 metre yükseklikte Hemşin yaylasıdır. Palovit ana vadisine bakıyor.. Geniş çam ormanlarıyla kuşatılmış Pokut, doğa yürüyüşçülerin ve fotoğraf severlerin vaz geçemedikleri bir yerdir. Pokut'un evleri yüz-yüzelli yıllık geçmişe sahip. Yontma taşlardan ocak kısmı ve onun üzerindeki ahşap yapısı ve çatısınıörten sacları, ile insana güven duygusu veren bu evler 2-3 odası, mutfağı ve maran denilen yiyecek ambarından oluşuyor. Özgün mimariye sahip bu evler Pokut'un güzelliğine güzellik katıyorlar. Pokut'a komşu olan SAL sadece 15 dk uzaklıkta.


Trovit Yaylası
Rakım
2350 m
Ulaşım
Çamlıhemşin'den 60 km dir.Garmik yaylasına ulaşım araba ile burada son bulmaktadır. Çat -Elevit üzeri araba ve yaya olarak ulaşılabilir. .Araba ile 3 saat.
Özellikler
Yıllar öncesinden misafir konağı yapılmıştı fakat şimdilerde bu faaliyete rastlanmakta. 1 Bakkal, 1 Kahvehane ve 1 Pansiyon mevcut.


Nafkar Yaylası
Rakım
2150 m
Ulaşım
Çamlıhemşin'den 50 km dir. Elevit üzeri. Palovit,Trovit'e giden arabalar bu yaylada ki evlerin arasından geçer. Araba ile 2,5 saat.Yaya olarak 1,5 gün. Nafkar deresini takip ettiğiniz de (2 saat) "Horçon Gölü"ne ulaşabilirsiniz. Mutlaka görülmeli
Özellikler
Konaklama tesisi ve Lokanta yok. Kamp alanı olarak derenin kenarında konaklanması için mükemmeldir.

Karunç Yaylası
Rakım
2100 m
Ulaşım
Çamlıhemşin'den 48 km dir. Elevit yaylası ile Trevit yaylası arasında ki Nafkar yaylasının karşısı. Elevit üzeri araba ve yaya olarak ulaşılabilir. Araba ile 2,5 saat. Yaya 1,5 gün
Özellikler
Konaklama tesisi ve Lokanta yok.


Garmik Yaylası
Rakım
2600 m
Ulaşım
Çamlıhemşin'den 70-75 km dir. Trovit'ten yukarı dere içi. Torvit'e kadar araba ile daha sonra 2,5 saat yürüyerek varabilirisniz. Bu yaylaya araba yolu yok.
Özellikler
Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Hazindak Yaylası
Rakım
1900 m
Ulaşım
Ayder yaylası üzerinden geçilerek, Kavron yaylası istikametindedir.Ayrıca buraya, Palovit yaylasından yaya olarakta aşabilrisiniz. Araba ve yaya.Araba ile Ayder yaylasından. Ve Palovi'e kadar da araba ile gidip oradan yaya gitmeniz de mümkündür.
Özellikler
Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Hapivanak Yaylası
Rakım
2600 m
Ulaşım
Çamlıhemşin'den 80 km dir. Palovit yaylası üzerinden sağ tarafa (dere içi yukarı) doğru hareket edilmeli.
Özellikler
Konaklama tesisi ve Lokanta yok


Karap Yaylası
Rakım 2400 m
Ulaşım
Kito yaylasından sonra araba ile 30 dakika Araba ve yaya olarak ulaşılabilir.
Özellikler
Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Samistal Yaylası
Rakım
2450 m
Ulaşım
Buraya hem Ayder üzerinden ,hem de Palovit yaylasından varabilirsiniz.n Eğer araba ile gidecekseniz Ayder güzergahını kullanmanız tavsiye edilir. Daha kısa zamanda ulaşırsınız. İkinci varış rotası ise;Palovit'e kadar araba ile gittikten sonra yaya olarak yaklaşık 2 saat yürüyerekte varmanız mümkün.Araba ve yaya.Araba ile Ayder'den.Yaya Palovit üzerindne aşılarak
Özellikler
Samistal yaylasının en büyük özelliklerinden biri evlerinin çok eski olması ve de evlerin yapımında kullanılan taşların sal şeklinde ve de büyük kütle halinde olmasıdır. Konaklama tesisi ve Lokanta yok. Bakkal ve kahvehane mevcut.