Rize Gezi ve Mesire Yerleri

Kaçkar sıradağlarının eteklerinde oluşan yaylalar doğal güzellikleri ve sevimli evleriyle Rize'nin güzelliğine güzellik katmaktadırlar. Prof. Karl Koch yaylalardaki bitki örtüsünü şöyle anlatmaktadır (1843): "..Renkler birbiriyle uyum içinde ve iç içeydi. Potentiell'ler ve bezelye biçiminde yonca türleri, mavi çan çiçekleri, scillen ve menekşeler, kırmızı ıtırlar, çayır kuşu pençesi ve çuha çiçeği, beyaz taşkıran otu türleri, açlık çiçeği, tahılımsı otlar,hatta yeşil Sıbbaldien ve sarı, kırmızı ve mor renkli pedikularis, doğa ananın en zevkli yeşillikleri içinde hoş çizimler örüyorlardı. Odun saplı dayanıklı bitkiler de sırtların yücelerine kadar sözü edilen bitkilere eşlik ediyorlardı."

Rize'deki belli başlı yaylalar şunlardır: İkizdere ilçesinde; Anzer, Çağrankaya, Ovit, Varda, Gölyayla, Cimil, Çayeli'nde; Hazende, Hemşin'de; Ambarlı, Çamlıhemşin'de Ayder, Aşağı ve Yukarı Kavron, Elevit, Tirevit, Kale, Baş Yayla, Hacivarak, Palovit, Çaymakçur, Amlakit ve Samislat. Bunlar içerisinde; Ayder, Anzer ve Yukarı Kavron Yaylaları turizm merkezi olarak ilan edilmişlerdir.

Yayla kültürü Türklerin ortak kültürü olarak ülkenin her bölgesinde mevcuttur. Yaylaya çıkmaktaki esas amaç, yetiştirilen hayvanların daha iyi beslenmesidir. Hem koyun hem de sığır besleyen aileler yaz geldiğinde bunları otlatmak için yaylaya çıkarırlardı. Esasen Karadeniz'deki arazi yapısı da bunu zorunlu kılmaktaydı. Bir çok yerde önce köy ile yayla arasında bir yer olan mezraya çıkılır, burada bir süre kaldıktan sonra yaylaya çıkılırdı. Yaylada üç ay kadar kaldıktan sonra yine mezraya uğranır ve köye dönülürdü.

Turizm merkezi ilan edilmiş olan yaylalar:

Anzer Yaylası: Rize'ye 76 km mesafede ve 3.000 metre yükseklikte bulunan bu yayla İkizdere ilçesindedir. Doğal güzellikleri ve yayla çiçekleri ile ünlüdür. Çok meşhur olan ve bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan Anzer Balı bu yaylanın çiçeklerinin bir ürünüdür.

Ayder Yaylası: Çamlıhemşin'den 17 km mesafede olan yayla 1.350 metre yüksekliktedir. Yeşile olan hasretin giderilmesi ve dinlenme için ideal bir yerdir. Her yıl geleneksel Ayder Şenlikleri'nin düzenlendiği yaylada, otel, motel ve dinlenme tesisleri mevcuttur. Ayrıca Ayder Kaplıcası'da buradadır.

Yukarı Kavron Yaylası: Çamlıhemşin'den 22 km mesafede ve 2.300 metre yüksekliktedir. Doğal yapının hiç bozulmadığı yaylalardandır. Kamp ve çadır turizmi için önemli bir merkezdir.

Rize'deki mesire yerlerine gelince; merkezdeki Ziraat Çay Bahçesi Rize'nin güzel çayını Çaykur'un elinden içebileceğiniz ve şehir manzarasını doyasıya izleyebileceğiniz bir mekandır. Kale Çay Bahçesi de yine dinlenme ve şehir manzarası için iyi bir yerdir. İkizdere ilçesindeki Çamlık mevkii ile Çayeli'ndeki Kuspa Tepesi ve Şairler deresinden yukarıya 12 km mesafedeki Ağaran Şelalesi ilin güzel mesire yerleri arasındadırlar.