İkizdere Tulumpınar (Tulumpuar) Köyü

İkizdere’ye bağlı, Doğu Karadeniz’in dağlık, bayır ve engebeli özelliklerini taşıyan köylerden biride Tulumpınar’dır. Köy, adını o köyde bulunan soğuk bir pınardan almıştır. Eskiden insanlar, bugünkü gibi su taşımak için bidon, camadan, su kabı olmadığı için insanlar, hayvan derlerlinden yaptıkları tulumla su taşırlardı. Bu köydeki insanlarda suyu tulumla taşıdıklarından dolayı Tulumpınar adını almıştır.


Bu köy, Bayburt’tan buralara gelmiştir. Bu göç dalgasının bir kolu da Artvin’dedir.İlçeye yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Erzurum yolu üzerinde bulunur. Köy halkı tarım ve hayvancılıkla geçinir.Yaz ayları gelince, diğer köylerde olduğu gibi bu köyde yaylalara çıkarlar.
Geçim kaynakları yetersiz olduğu için, köyün gençleri hep gurbette çalışırlar. Köyde, şu anda iki tane kapalı okul ve birde camisi vardır. Evler, taş, ahşap veya kargır şeklinde yapılmıştır. Son dönemlerde, köyde betonarme evlerde yapılmaya başlandı.


Köyde en çok bulunan akrabalardan en başta Keleş, Kahraman,Yıldırım ve Öztürk aileleridir. Bu köy, hayırsever iş adamları ile tanınır.