Çayeli Yaka Mahallesi

Güzel ilçemiz Çayeli’nin batısında, merkeze 1 km uzaklıkta bir mahalledir Yaka.


Güzel ilçemiz Çayeli’nin batısında, merkeze 1 km uzaklıkta bir mahalledir Yaka. Batısında Büyükcaferpaşa, güneyinde yeni cami ve Küçükcaferpaşa mahalleleri bulunan Yaka’nın doğusundaki sınırını Büyükdere teşkil etmektedir. Büyükdere’nin eski berraklığı ve şırıltısı yok ama yine de tehditkar tavırlarıyla akışını sürdürmektedir. Gurbetçilerin mahallesidir Yaka. Denizcilerin, tayfaların, reislerin mahallesidir.

Eski sandallar yoksa da sahillerinde, balıkçıların mahallesidir. Dalga sesleriyle uyanır Yakalılar. Kucak kucağadır sahildeki evler denize. Yaka mahallesi nüfus olarak Çayeli’nin en büyük mahallelerinden biridir. Beş yüzün üzerinde meskeni, (Çay kent Sitesi dahil) dörtbine yakın nüfusu ve 1400 seçmeni bunun bir göstergesidir. Yerli nüfusun hemen hemen yarısı terk etmiştir Yakayı. Gurbete gitmiştir, çoğunlukla İstanbul’a. Evlerin yarısında yarıcılar oturmaktadır. Bazılarının da kapısı yıllarca kilitlidir. Fabrikasıyla özdeşleşmiştir Yaka. İşletme kapasitesi olarak dünyanın en büyük bulunur Yaka’da. Çayeli Çay Fabrikası veya Yaka Çay Fabrikası çok Yakalıya ekmek yedirmiştir. Yüzlerce de emeklisi vardır şimdi. Halen yakalı gençlerin ekmek kapısı olma özelliğini sürdürmektedir. Camisi güzeldir Yaka’nın, içi mis kokar. Yakalı iş adamı Hilmi Fettahoğlu’nun katkılarıyla yenilenmiş ve gönül rahatlığıyla müminlere hizmet etmektedir. Minaresinden günde beş vakit okunan ezanı,huşu içinde dinler yakalılar. Mahallemizde iki okul bulunmaktadır. Bunlardan biri 1970 yılında eğitim-öğretime açılan Atatürk İlköğretim Okulu, diğeri 1995-1996 eğitim-öğretim yılında hizmete açılan Fikri Keçeli İlköğretim Okuludur. Fikri Keçeli İlköğretim Okulu Çaykent sitesi yanında olup 350 öğrenciyi 21.yüzyıla hazırlamaktadır. Yaka mahallesinde oturanlar ve çevredeki halk sayın Keçeli’ye minnettardır. Atatürk İlköğretim Okulu ise 120 öğrenciye hizmet vermektedir. Büyükcaferpaşa ve Yaka mahallesinin ortak okuludur.

İlçemize elektrik hizmeti veren TEDAŞ, belediyeye ait hayvan kesim yeri, özel sektörlere ait elektronik kantar,elektrik direği imalathanesi, S.S Kurumuna ait Doğum ve çocuk hastahanesi, birkaç bakkal, bir çay bahçesi, bir petrol ofisi yaka mahallesinin sınıralrı içinde bulunur. Ayrıca mahallede bir kız kuran kursu, bir çay alım yeri, bir suyla çalışan değirmen bulunmaktadır. Mahallenin en eski aileleri halen varlıklarını sürdürmektedir. Bunları ; Sofuoğlu, Gümüşler, Muşdal, Fettahoğlu, Sirkeci, Ölker, Hacıoğlu, Dereler Ketenci, Çolak, Kines, özen olarak sıralayabiliriz.

Yaka mahallesinin yetiştirmiş olduğu bir çok iş adamı, bir çok yüksek okul ve üniversite mezunu, sanatçı, teknik eleman, işçi vb. yurdumuzun değişik yerlerinde bu vatana değişik dallarda hizmet etmektedirler. Sanatçı Sinan Özen Yaka mahallesinden çıkan değerler arasındadır.