Çayeli Eskipazar Mahallesi


Mahallemiz belediyemizi merkez alırsak doğusunda Yenipazar mahallesi, güneydoğusunda Şairler mahallesi, batısında Yaka, güneybatısında Sabuncular mahallesi ile sınırlanmış Çayeli’nin ikinci büyük mahallesidir.


Mahallemiz belediyemizi merkez alırsak doğusunda Yenipazar mahallesi, güneydoğusunda Şairler mahallesi, batısında Yaka, güneybatısında Sabuncular mahallesi ile sınırlanmış Çayeli’nin ikinci büyük mahallesidir. Merkez sınırları Kasaphaneler Sokağından başlayıp, Büyükdere köprüsüne kadardır. Mahallemizin en köklü aileleri; Kutlu, Gümüş, Gencallar, Ketenci, Keçeli, Korkmaz, Alıcı, Kurular, Çavuşoğlu, Halitoğlu, Yılancı, Dereci, Öztürk, Bayraktar, Sarı, Usta, Azman, Arslan, Kadıoğlu, İsmailoğlu, Çolakoğlu, Mert, Keskin, Aktaş, Sırtlı, Cihanoğlu (Cihangir), Kesepara ilk akla gelen isimlerdir. Mahallemizin verdiği büyük göçle bir çok değerini artık misafir olarak ağırlarken ekonomik olarak yönden durumu iyi olarak geriye dönüş olmadığı gibi, hiçbir kültürel, sosyal sportif veya ekonomik şartla bir yatırımda görmemiştir. Bugün mahallemizde çalışan bir fabrika, bir çocuk parkı gençlerin yararlanabileceği bir spor klübü bulunmaktadır. Özel manada ekonomik durumu iyi ailelerin yararlanabileceği Çavuşoğlu Anaokulu bu alanda tek girişimdir. Ayrıca yine Çavuşoğlu Mescidi de mimari ile mahallemize güzellik katan tek başına yaptırılmış bir şahıs eseridir. Mahallemizin en güzel ve kalıcı eseri ise iki yıl önce başlayıp devam eden Çarşıbaşı Cami olacaktır. Mahallemizde Hasan Yılmaz İlköğretim Okulu, İmam Hatip Lisesi, Çavuşoğlu Anaokulu, Kız İmam Hatip Lisesi’nin kapatılmasıyla yerinde faaliyet göstermeye başlayan Şahika İlköğretim Okulu bulunmaktadır.

Mahallemizin sahilinden geçen Karadeniz otoban yolu inşaatı bittiğinde denizin doldurulmasıyla kazanılan dolgu alanı kırk dönümlük yere, mahallemizin büyük ihtiyaç duyduğu bir ilköğretim okulu, bir spor kompleksi, sağlık ocağı ve bir çocuk parkı yapılmasını Sayın Belediye Başkanımız ve meclis üyelerimizden istemekteyiz. Özellikle yeni yapılan sahil yolu şehir merkezinden geçen Hopa caddesi yolunun gerek belediyeden hak ettiği gerekse kendi insanımızdan maddi ve manevi gücü ile modernizasyona kavuşması ve sadece ismin Eskipazar kalması dileğiyle...