Rize'de Oto Sanayi Sitesi'nde fren ve balata servisi işleten 45 yaşındaki Talip Kalafatoğlu, çırak bulamayınca eşi 42 yaşındaki Sabire Kalafatoğlu'nu yanına aldı.
Rize'de Oto Sanayi Sitesi'nde fren ve balata servisi işleten 45 yaşındaki Talip Kalafatoğlu, çırak bulamayınca eşi 42 yaşındaki Sabire Kalafatoğlu'nu yanına aldı. Öğleye kadar ev işlerini yapan Sabire Kalafatoğlu, çocuklarını okula gönderdikten sonra eşinin işyerine gidiyor, lastik söküp takıyor, çevreyi temizliyor, araçların altına yatıp onarım yapan eşine alet takımlarını getirip götürüyor.

Engindere Mahallesi'ndeki sanayi sitesinde fren ve balata servisi bulunan 30 yıllık usta Talip Kalafatoğlu, bir süre aramasına rağmen yanında çalışacak çırak bulamadı. Bu sırada işi aksayan eşine yardım için işyerine giden ve yardımcı olmaya çalışan 2 çocuk annesi Sabire Kalafatoğlu, beklenenin de üzerinde faydalı oldu. Bunun üzerine sabahları ev işlerini yapan, ardından da çocuklarını okula gönderen Sabire Kalafatoğlu, daha sonra da eşinin sanayi sitesindeki işyerine gitmeye, eldiven takıp lastik ve balata söküp takmaya, onarım için araç altına yatan eşine istediği alet takımlarını getirip götürmeye başladı.

'EŞİM ÇOK YORULUYORDU'

Sabire Kalafatoğlu, eşinin bir süredir çırak aradığını ancak bulamadığını ifade etti. Sabire Kalafatoğlu, "Eşim işyerinde tek başına zor durumda kalıyor, yoruluyordu. Çırak aradık ama bulamadık. Kimse işi beğenmiyor. Zor iş diyor, kabul etmiyor. Ben de eşimin yanında çalışmaya başladım. Buradan annelere babalara sesleniyorum; Çocuklarınızı meslek sahibi yapın. Çalışsınlar, boş gezmesinler. Lastik ve balata söküp takıyorum. Eşimin istediği el aletlerini getirip götürüyorum. Halimden memnunum" dedi.

BİRAZ ACEMİ AMA O KADAR OLACAK

İşyeri sahibi Talip Kalafatoğlu ise çırak bulmakta zorlandıklarını söyledi. Kalafatoğlu, "İşim çok yoğun. İşçi bulamayınca eşim gelip yardım etmeye başladı. Öğleye kadar evde işini yapıyor, sonra da yanıma geliyor. Biraz acemi ama o kadar olacak. Zamanla işi öğrenecek" diye konuştu.