+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7

Konu: Rize Fındıklı

 1. #1
  Patron
  Üyelik tarihi
  15 Nisan 2011
  Mesajlar
  560

  Rize Fındıklı

  FINDIKLI YAKIN TARİHİ

  Tarihte Roma İmparatorluğu ve Trabzon Krallığı egemenliklerinde bulunan Fındıklı, 1509'da Osmanlı egemenliğine girdi. Eski adı Viçe olan ilçe, Artvin'e bağlıyken, 1953'te Rize'ye bağlandı. Adını ise zamanında sakinlerinin fındık yetiştirmesinden dolayı alan fakat artık yerini çay yetiştiricilerine bırakmış bir ilçedir. Kıyı şeridi çok geniş olmayan, ancak denizden Kaçkarlar'a gittikçe genişleyen, Abu ve Pishala derelerinin arasında kalan geniş vadileri ile yarı tropikal bir cennettir. Fındıklı ilçesi Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Trabzon’un fethinden sonra Osmanlı egemenliği altına girmiştir. 1886 yılına kadar “KARYE” (Köy ile Nahiye arasında idari birim) olan Fındıklının eski adı VİÇE’dir. Kaynaklara göre Viçe 1887 yılında Hopa ilçesine bağlı bir nahiye oldu. 15 Şubat 1916 tarihinde Rus işgaline uğrayan Viçe 11 Mart 1918 tarihinde işgalden kurtulmuştur. Viçe 11 Haziran 1947 tarihinde Fındıklı adıyla Çoruh (Artvin) iline bağlı bir ilçe olmuş ve 1948 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. Fındıklı 27 Kasım 1953 yılında Artvin ilinden ayrılıp Rize iline bağlanmıştır.


  FINDIKLI NEREDEDİR?
  Fındıklı, Rize iline bağlı ilçe ve aynı adı taşıyan ilçe merkezinin
  doğusunda Arhavi, batısında Ardeşen, Güneyinde Yusufeli ilçeleri ve kuzeyinde ise Karadeniz ile çevrilidir.  NÜFUS

  1990 yılında nüfusu 16.100 merkez nüfusu 7.011 köy sayısı 17 dir.
  2000 Genel Nüfus sayımı' na göre ilçenin toplam nüfusu 16.740 olup, merkezde 11.043 kişi yaşamaktadır.
  Nüfusu 150'den aşağı 6 Köy bulunmaktadır. Nüfus aile kütüklerine 30.311 kişi kayıtlıdır.


  FINDIKLIMIZDAKİ GÖRÜLECEK YERLERİMİZ

  Fındıklı ilçesi tarihi dokunun korunması bakımından şanslı ilçelerimizden biridir. İlçemizde yer alan tarihi nitelikli eserlerin birçoğu günümüze kadar ulaşmayı başarmış olup korunup gelecek nesillere bırakılması bugünkü Fındıklı insanına bir sorumluluk olarak yüklenmiştir.ilçemizde yer alan en önemli tarihi değerlerimiz şunlardır

  FINDIKLI MERKEZ CAMİİ (FINDIKLI)

  Bir son cemaat yeri ve dikdörtgen planlı harim kısmından meydana gelen kırma çatılı bir camidir. Birkaç yapı evresi geçirmiştir. İlk caminin 18. yy'da yapıldığı tahmin edilmektedir. Alt kat revaklı bir girişten sonra iki odadan oluşmaktadır. Üst kat Kur'an Kursu olarak kullanılmaktadır. Bu kısım Rize'nin benzer camileri gibi 20. yy başlarında yapılan bir onarımla bugünkü durumuna kavuşmuştur.
  MEYVELİ KÖYÜ CAMİİ (FINDIKLI)

  Orta Mahalle'de yer almaktadır. İki katlı, bölgenin tipik ahşap yığma camilerindendir. 1871 yılından Mustafa Bin Alişan tarafından yaptırılmıştır. Zemin kat medrese bölümüdür. Medresenin iç kısımları yıkılmıştır. Sadece ocaklar günümüze gelmiştir. Caminin cephesine yeni bir kısım ilave edilmiş, son cemaat mahalli kısmen bozulmuştur. Son cemaat mahallinin üzerinde, iç mahfile bağlantılı fevkani bir mahfil bulunur. İç mahfili U şeklinde kıble duvarına kadar uzanır. Süsleme bakımından minber aynalığı, mahfil köşkü ve korkulukları zengindir. Minber üzerinde geometrik, korkuluklar üzerinde ise halat örgü ve yatay palmet dizilerinden meydana gelen süsleme unsurları görülür. Ayrıca sütun başlıkları üzerinde Mührü Süleyman motifine de yer verilmiştir.
  ÇAĞLAYAN MUSTAFA HACALOĞLU EVİ (FINDIKLI)

  Köyün girişinde,mahallenin batısında yer alır. Beş katlı geleneksel ev ve serenderin oluşturduğu yapı Bölgenin en eski ve tipinin en iyi örneklerinden birisidir.
  HURŞİT BEY EVİ (FINDIKLI)

  1849 yılında Mehmet Usta tarafından yapılmıştır. İki katlı, hayatlı tipte bir evdir. Zemin kat ahır, birinci kat esas yaşama alanıdır. Zemin kat yonu taş, birinci kat dolma göz duvarlara sahiptir. Evin esas planı mabeyne (hayat) bağlı bir iç hayat ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Odaların kapı kanatları, yüklükleri, tavanlar ahşap süsleme bakımından zengindir. Taş ocakların alınlıkları yaşmakları üzerinde bitkisel süslemeler ve kitabeler yer alır. Evin süslemeli odası batıdaki baş odadır. Burada yan duvarlar üzerinde bazı büyük yapıları cami, saray, gemi, tren, top arabası gibi tasvirler yer almaktadır. Evin giriş katındaki yarım daire merdiven ve eve su girişini sağlayan taş yalaklar ilginç özellikler taşırlar.
  ÇAĞLAYAN KÖPRÜSÜ(FINDIKLI)

  Köyün merkezinden geçen Abu Deresi üzerinde kurulmuştur. Bölgedeki yaygın taş köprülerden birisidir. Tek bir kemer gözünden oluşur. Son yıllarda kullanılmayan köprünün korkulukları yıkılmıştır. Yapıldığı tarih bilinmemektedir.
  Fındıklı’da yukarıda isimlerini yazamadığımız çok sayıda tarihi değere sahip ev Arılı deresi ve Çağlayan Dersi vadilerinde yer almakta olup bunların bölgemizin turizme açılmasında önemli bir değer olarak pazarlanması mümkün görülmektedir.
  YAYLALARIMIZ:

  Fındıklı ilçesi iki dere yatağının arasında kurulmuş ilçe merkezinden iki büyük derenin berrak sularının aktığı nadir güzellikte bir ilçedir.Bu iki dere vadisi ve kollarında eşsiz güzellikte görüntülerle her zaman karşılaşmak mümkündür. Oldukça uzun yataklara sahip bu iki dere vadisi nin zirvelerinde dünyanın en güzel yaylaları mevcuttur. Çağlayan vadisinde Gürci Duzi(Gürcü Düzü) olarak bilinen mevkiden yukarılara doğru Pahsalar,Meşe,Çatak,Çamlık,Sırtyayla,Taşyayla,Öküz boğan,Çor yayla gibi yaylalara ulaşılabilmektedir. Bu yaylalar konuksever insanları ile yaz aylarında ilçemize ayrı bir güzellik katmaktadır .Arılı ve Sulak dereleri boyunca da yaylalarımız mevcuttur. Bunlardan sahildeki bütün ilçelerimizden görülebilen oldukça yüksek Zuğu Yaylası ayrı bir güzelliktir. Sahile en yakın görünen ancak rakımı çok yüksek olan bu yayla “sığır vanağı “olarak da bilinmektedir.Geçmişte Ihlamurlu,Sulak,Cennet,Doğanay ve Çınarlı köylerinin ortaklaşa kullandıkları bu yaylanın vanak olarak tabir edilen bölümünde yaklaşık 40 adet yayla evi bulunmaktadır. Bugün bu evlerin bir çoğunun harabeye dönüşmüş olması buralarda ömür geçirmiş insanlarımız için bir üzüntü kaynağı halindedir.
  Fındıklı yaylalarının hiçbirine halen Fındıklı İlçesinden yol gitmiyor olması ilçemizde büyük bir eksikliktir. Yörenin doğal güzelliklerine zarar vermeyecek ,onları tahrip edilmesine araç edilmeyecek nitelikte olması kaydı ile yayla eteklerine kadar araba yollarının yapılması artık kaçınılmaz.

 2. #2
  Super Moderator
  Üyelik tarihi
  19 Nisan 2011
  Mesajlar
  1.725

  Rize Fındıklı Tarihi Yapıları  Konu ZyNp tarafından (25 Nisan 2011 Saat 23:40 ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  Super Moderator
  Üyelik tarihi
  19 Nisan 2011
  Mesajlar
  1.725


 4. #4
  Super Moderator
  Üyelik tarihi
  19 Nisan 2011
  Mesajlar
  1.725 5. #5
  Super Moderator
  Üyelik tarihi
  19 Nisan 2011
  Mesajlar
  1.725

 6. #6
  Super Moderator
  Üyelik tarihi
  19 Nisan 2011
  Mesajlar
  1.725

  Fındıklı Resimleri
 7. #7
  Super Moderator
  Üyelik tarihi
  19 Nisan 2011
  Mesajlar
  1.725
+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren RizeCity.Com Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. RizeCity.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler rizecity@gmail.com mail adresi ile iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) Gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızdan incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve Avukatımız size dönüş yapacaktır.

53 Haber - Rize - rika, ri-ka, rize kapı - RizeCity Blog - Rize Resimleri