Daha önceki adı İslampaşa ilkokulu olan okulumuz, Rize'li hayırsever iş adamı Şevket YARDIMCI tarafından 1997 yılında yaptırılan yeni binasına geçmiş ve adı Hüseyin Yardımcı İlköğretim Okulu olarak değiştirilmiştir. "A" tipi derecesine sahip okulumuz gündüzlü, karma ve tekli öğretim yapmaktadır. Yabancı dili İngilizce'dir.

Her sınıf düzeyinde üçer şube bulunmaktadır. Ayrıca iki anasınıfı ve 1 özel eğitim sınıfı mevcuttur. Öğrenci mevcudu ise 850 kişidir. 40 öğretmen, 3 idareci ve bir rehber öğretmen görev yapmaktadır. Rize'nin önde gelen okullarından olan Hüseyin Yardımcı İ.O. ülke genelinde ve uluslar arası bir çok etkinliğe katılmaktadır. Hentbol'da Rize'de öncü okul seçilmiştir. Okulumuzda İzcilik, Satranç, Tiyatro, Resim, Müzik ve Bilgisayar gibi faal çalışan bir çok klüp vardır.

Okul Müdürleri

1963- 1965 Hakkı Bey
1965-1970 Niyazi ŞİŞMAN
1970-1974 Cemil NEBİOĞLu
1974-2000 Şaban Ali KAL
2000-2003 Murat TOPÇU
2003-2010 Mustafa BABAOĞLU
2010- ...... Mehmet YAZICI

Tarihi ve Coğrafi Durumu

Eski adı Humrik olan İslampaşa, Yavuz Sultan Selim zamanında 1509 yılında tamamen Bizanslılardan temizlenmiştir. Burayı İslam Cafer Paşa adındaki komutan fethettiği için adına izafeten İslampaşa denmiştir. 9 Mart 1916'da Rus işgaline uğrayan mahalle, 2 Mart 1918'de işgalden kurtarılmıştır. Bu bölgeye ilk gelen ve mahalleyi kuran, yerleşim merkezi durumuna getiren Küçükoğlu sülalesidir. Sonraları Yanbeyoğulları ve Şehirlioğulları gelip yerleşmiştir.

İslampaşa mahallesi, Rize ilinin 3 kilometre doğusunda Karadeniz sahil şeridi üzerinde yer almaktadır. Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Engindere (Askaroz), batısında Portakallık mahallesi (Gülbahar), güneyinde Hamzabey mahallesi (Ramanoz) ve Ramanoz dağları ile çevrilidir. Kuzeyden güneye doğru kısa mesafede yükselmektedir. Ekime elverişli, ancak yerleşim alanı dardır. Okulumuz ilk olarak mahallenin ortasında sahil yolundan 50 metre içeride 1963 yılında yapılmıştır. (Açılış resimlerini görmek için tıkla). Daha önce bu bölgenin öğrencileri Gülbahar İlkokulu'na gitmekteydiler.

Mahallenin iklimi Rize'ye özgü olan her mevsimi yağışlı ve ılık bir iklim türüdür. Bölgede çay üretimi başta gelir. İklimin ılıman oluşu ve bol yağış olması nedeniyle çay üretimi için elverişlidir. Çay işleyen ve paketleyen fabrikalar mecuttur. Su ürünlerinin ekonomiye katkısı büyüktür. Sebzecilik ve narenciye üretimi az miktarda yapılmaktadır. Mahallede küçük bir balıkçı barınağı olup balıkçılar hamsi, mezgit, kalkan, izmarit, barbunya ve palamut avlamaktadırlar.

Mahallede 16. yy'da Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmış Kurşunlu Camii bulunmaktadır.

Mahallemizde bulunan İslampaşa Spor Kulübü 1968 yılından beri Hentbol ve Futbol dallarında faaliyet sürdürmektedir. Türkiye genelinde önemli başarıları mevcuttur.
Okulumuzun amblemi, 2001 yılında resim öğretmenimiz Cengiz PANK tarafından yapılmıştır. Amblemde yer alan çay yaprağı Rize'yi, bayrak tutan el İslampaşa mahallesinde yer alan zafer anıtını, kayık mahallede yer alan balıkçı barınağını ve kitap eğitimi simgelemektedir.Şevket ve Hüseyin Yardımcı

Rize'ye 1 hastane ve 3 okul olmak üzere 4 güzel eser kazandıran Şevket Yardımcı, Hüseyin ve Emine Yardımcı' nın oğlu olarak 14.12.1928 yılında Rize’ de dünyaya geldi. 1939'da Rize Gülbahar İlkokulu'nu, 1944'de Rize Orta Okulu'nu, 1947'de İstanbul Sultanahmet Sanat Enstitüsü'nü bitirdi. 1949'daSaymur Hanımla evlendi. Bu evlilikten 4'ü erkek, 5'i kız olmak üzere 9 çocuğu oldu.

Babası Hüseyin Yardımcı gençliğinde ağaç teknelerle Rize-Batum arası deniz ticareti yapardı. 1930 yılında bu işi bıraktı ve deniz levazım atı ve inşaatı malzemesi satmaya başladı. Şevket YARDIMCI, Sanat Enstitüsü'nü bitirince sorumluluğu alarak babasının işlerinin başına geçti. Ticaret hayatını bayilik ve mümessillik gibi etkinliklerle genişletti. 1964 yılında Değirmencilik Limitet Şirketi'ni kurarak Bağdatlı Un Fabrikasında un imalatına ve satışına başladı. Yabancı sermayeli konteynır gemisi yapımı devam etmektedir. Bugüne kadar 16 şirketin kurucusu olan Şevket YARDIMCI 7'si Türk bayraklı, 16 adedi yabancı bayraklı olmak üzere toplam 23 gemiden oluşan bir filoya sahiptir.


Rizeli Hayırsever İş Adamı Sayın Şevket YARDIMCI T.B.M.M. tarafından "Üstün Hizmet Belgesi" ile ödüllendirilmiştir. (02.05.2006 tarihinde T.B.M.M.' de yapıldı.)