Başbakan Erdoğan'ın isteği üzerine Dumankaya Köyü'ndeki 3 şerefeli minare kısaltıldı.
Başbakan Erdoğan babaocağı Dumankaya Köyü´nde 1960´lı yıllarda yapılan yığma taş camiin yenilenmesi için iki yıl önce çalışma başlatıldı.
Hayırseverlerin katkısı ile 200 metrekare alan üzerine kurulan, yaklaşık 200 kişi kapasiteli camiin minaresi de 3 şerefesi ile birlikte 65 metre yüksekliğinde inşa edildi. Kurban Bayramı tatilinde Dumankaya Köyü´ne gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, minarenin camiye göre çok yüksek yapıldığını ve kısaltılması gerektiğini söyledi.
Başbakan´a hak veren köylüler de minarenin kısaltılması için harekete geçti. Köy sakinleri, İstanbul´da yaşayan Rizeli işadamlarının da yardımıyla bir firmayla anlaştı. Bir buçuk ay önce minarenin çevresine iskele kuruldu, tepesindeki alem indirilerek kısaltma çalışması başladı. Neticede tek şerefesi bırakılan minarenin boyu, 45 metreye indirildi.
"BAŞBAKANIMZIN İSTEĞİNİ YERİNE GETİRDİK"
Köylülerden Hasan Yanık, Başbakan Erdoğan´ın minarenin kısaltılmasını istediğini hatırlattı ve "Yakın bir köyümüzde yapılan camide 3 şerefeli minare vardı. Biz de ´Onlardan geri kalmayalım´ dedik, 3 şerefeli minare yaptırdık. Ancak biraz uzun oldu. Başbakanımız da minarenin uzun olduğu için bize kızdı. Bunun üzerine minareyi 20 metre kısalttık" dedi.
Şaban Kondakçı da "Cami inşaatına başladığımızda 2 şerefeli yapmayı düşündük. Bazıları itiraz etti, 3 şerefeli oldu. Başbakanımız köye geldiğinde kısaltılmasını isteyince biz de kısalttık. Başbakanımızın isteğini yerine getirdik. Daha gelmedi ama bakalım görünce ne diyecek? Ama bir daha bozamayız" diye konuştu.
"BAŞBAKANIMIZIN ESTETİĞE VERDİĞİ ÖNEMİN GÖSTERGESİ"
Güneysu Belediye Başkanı AK Parti´li Ahmet Minder ise minare yapılırken kendisinin de köylüleri uyardığını belirterek "Başbakanımız bu konuda çok haklıydı. Mimaride estektik olması lazım. Minare ile kubbe birbirine uyumlu olmalı. Kubbenin çok üzerine çıkmış bir minare sırıtıyordu. Başbakanımızın uyarıları ile kubbe ile mütenasip bir minare yapılmış oldu. Başbakanımızın estetiğe ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir. İnşallah bu minare örnek olur. Başbakanımız öncülük etti ve minare yıkıldı. Ama yıkılacak bu şekilde kubbe ile uyumsuz çok sayıda minare var" dedi.