Siyah Çay Aromalı Sigara

(Djarum Black Tea Cigarette)

Sigara veya tütün mamülleri insan sağlığı için zararlıdır. Bu, yazının amacı sigarayı övmek değil, çay’ın (Camellia assamica) ne kadar geniş bir kullanım alanı olan değerli bir ürün olduğunu göstermektir !
Drajum siyah çay aromalı sigaralar, siyah çay aroması emdirilmiş kurutulmuş tütün yapraklarından Endonezya Jakarta’da üretilen aromalı bir sigara türüdür. Bu sigaralara siyah çay aroması, kırılgan olan kurutulmuş tütün yaprakların işlenmeden önceki nemlendirme aşamasında ilave edilir.
Alev alma ve yüksek ısı yayarak yanabilme özellikleri tütüne oranla çok düşük olan kurutulmuş çay yapraklarından direk sigara üretimi mümkün olmamakla birlikte, tam fermente olmuş bir çay türü olan siyah çayın aroması ile tütün yapraklarını aromalandırarak zenginleştirmek mümkündür. Önceleri, sigara filtrelerine emdirilen çay aroması tiryakiler tarafından rağbet görmeyince direk ham maddeye (tütün) katılması benimsenmiştir.
Endonezya’da yerel halk kendi üretmiş olduğu tütünlerden siyah çay aromalı sigarayı elde ederken basit yöntemlerle nemlendirme işlemini yaparken, sigaraya işleme öncesi demlemiş oldukları çay ile kurutulmuş tütün yapraklarını nemlendirirler. Puro ve pipo’luk tütünler içinse, çay aroması ile nemlendirme işlemi uygulanmamaktadır.
Aşağıdaki kaynaklar incelendiğinde görülebileceği üzere, Endonezya’da üretilen bu sigaralar aynı zamanda ihraç edilmektedirler.