Hemşin

ILÇENIN IDARI YAPISI

Ilçemize bagli 8 köy ve 4 mahalle olmak üzere toplam 12 muhtarlik bulunmaktadir.


Istatistik Bilgileri
Ilçenin Nüfusu (En son sayima göre) 4435 Yasayan Nüfus Ikamet Eden Nüfus
Dis Göç Orani (%) (Tahmini) % 72 15,802 4,435
Belediye Sayisi 1
Belde Sayisi --
Köy Sayisi 8
Okur-Yazarlik Orani %95
Ögrenci Sayilari Kiz Erkek Okul Sayisi
Ilkögretim 118 116 1
Lise ve dengi Okullar 44 31 1

KÖYLER

KÖY ADI NÜFUSU
Akyamaç 237
Bilen 68
Çamlitepe 132
Nurluca 88
Hilal 176
Kantarli 145
Levent 156
Yaltkaya 171

Köy ve mahallelerde arazi yapisi nedeniyle daginik bir yerlesim mevcuttur. Ilçe merkezinde belediye teskilati 1955 yilinda kurulmus ve Belediyeye bagli Ortaköy, Bahar, Mutlu ve Yeniköy Mahalleleri mevcuttur.

ULASIM
Hemsin, Rize'nin eski yerlesim yerlerinden olup, yeni bir ilçesidir. Denizden 18 Km. içerdedir. Rize'ye olan uzakligi 57 Km. dir. Yüzölçümü yaklasik olarak 120 Km2 dir. Ilçeye bagli 4 mahalle ve 8 köy vardir.

Hemsin Belediyesine ait bir otobüsle hafta içi her gün Hemsin-Pazar arasi iki sefer yapilmaktadir. Ayrica özel sahislara ait 16 adet minibüsle Hemsin-Pazar ilçeleri arasinda ulasim saglanmaktadir. Yaz aylarinda yaylalara her gün minibüslerle tasimacilik yapilmaktadir.

TURIZM KAYNAKLARI
Minasli tepesi 1800 m. , Pamukçu tepesi 1660 m., Üsküt tepesi 1490m. 'dir. 2000 m. Yükseklikteki Gedalmaç belinin batisinda kivrilarak devam eden Topça tepesi 1435m.' dir. Çagalverdagi 1000 m. yüksekliktedir. Bu dag serisi Kantarli Mevkiinde dere içinde, Armut dibinde seviye 500 m.'ye inmektedir. Hemsin istikametinden ulasimi saglanan Bahar mezrasi (Yaylasi) ile Kito yaylasi ve anbarli yaylalari ilginç doga güzellikleri ile meraklilarini beklemektedir. Özellikle köylerimizde evler ve diger yapilar ahsap olarak yapilmis manzara açisindan görülmeye deger yapilardir. Hemsin deresi üzerine yapilmis tarihi kemer köprülerin görünümü meraklilarinin ilgisini çekmektedir.( Yayla, göl, köprü ve serender resimleri buraya Konulacak)

KÜLTÜR
Köklü bir geçmise sahip olan Hemsin' in zengin bir folkloru vardir. Oyunlarin sunulusundaki özel çalgi tulumdur. Sunulan çesitli oyunlarin genel adi Hemsin Horonudur.
Baslica yemekleri :
Muhlama hemsinle özdeslesmis yöresel bir yemektir. Lahana yemegi (Çahala), Ezme Lahana, Etli Kara Lahana Sarmasi, Salgam Tursusu, Ekses, Hosmeri, Kete, Iç Högiç ( Sebzeli Ekmek), Papa hasil gibi yemekler yapilmaktadir. (Horon resmi konacaktir.)

TULUM
Tulumun yöremize gelis tarihi tam olarak bilinmemektedir. Hemsinlilerin Kafkaslardan ülkemize göç etmeleri ile birlikte tulumda bu yöreye bir kültür olarak yerlesmistir. Hemsin eglence kültüründe tulum çalgi olarak hep ön planda olmus ve olmaya devam etmektedir. Hemsinli tulum sesini duydugunda mutlaka ilgi gösterir ve horon oynamak için harekete geçer. Horon; bir iki kisinin katili ile baslar devam eden katilimlarla horon halkasi bulundugu alana sigmaz duruma gelir.

Tulum sesi Hemsinli için bir kaynasma anlasma dilidir. Tulumun dünya çapinda tanitimina öncü olan yasayan ustalar Yasar ÇORBACI ve Remzi BEKAR'dir.REMZI BEKAR YASAR ÇORBACI

EKONOMIK DURUM
Ilçemizde tarimda kullanilan arazi miktari 3650 Dekar olup, bu arazide daha çok, çay tarimi yapilmaktadir. Eskiden oldugu gibi bugün de Ilçemizde aricilik önemli bir gelir kaynagidir. Toplam kovan sayisi 2000 civarindadir.

a) Tarim : Ilçemizin daglik ve meyilli bir araziye sahip olmasi tarim yapilmasini güçlestirmektedir. Ilçemizde yetisen belli basli ürünler; Misir, Fasülye, Karalahana, Patates ve Çay'dir. Son zamanlarda Kivi üreticiligi ilçe halkinin özel çabasiyla gelismeye baslamistir. ( Kivi Bahçesi resmi koyulacak)

c) Aricilik : Ilçemizde zirai faaliyetlerin basinda aricilik gelmektedir. Ilçemizde üretilen ballarin çok kaliteli oldugu ve "HEMSIN BALI" çevre il ve ilçelerde arandigi bilinmektedir.

d) Balikçilik :Ilçemizde birçok akarsu vardir. Bazi yaylalarimizda küçük göller mevcuttur. Bu göl ve akarsularimizda en leziz alabalik türleri yetismektedir. Kendiliginden üreyen bu baliklar Ilçe içerisinde tüketilmektedir. Suni Alabalik tesisleri kurulmaya baslanmistir.