Çayeli Selimiye Köyü


Selimiye köyü, Çayeli’ne 3.5 km. uzaklıkta, doğusunda Esendağ ve Yanıkdağ köyü, güneyinde Şairler mahallesi, batısında Yenipazar mahallesi, kuzeyinde Aşıklar deresi ile çevrili, 130 haneli, yaklaşık 750 nüfuslu, Çayeli’nin hemen y


Selimiye köyü, Çayeli’ne 3.5 km. uzaklıkta, doğusunda Esendağ ve Yanıkdağ köyü, güneyinde Şairler mahallesi, batısında Yenipazar mahallesi, kuzeyinde Aşıklar deresi ile çevrili, 130 haneli, yaklaşık 750 nüfuslu, Çayeli’nin hemen yamacında bir köydür. 1997 yılında Yanıkdağ Köyü’nden ayrılmıştır Selimiye köyü, Çayeli’ne hakim kilise Tepesi denen yamaçlarda olup, Marami, Fuluva, Mesavli, Kavala ve Ayani adıyla bilinen mahallelerden oluşmaktadır. Bu isimler yöre halkı tarafından kullanılmaktadır, resmi isimler değildir. Kilise Tepesi denilen yerde, vaktiyle kilise olduğu söylenmektedir. Rus işgali sırasında bu yer karargah olarak da kullanılmıştır. Bunun nedeni, konumunun yüksekçe bir yerde olması nedeni ile geniş bir görüş alanına sahip olmasıdır. “Köyün gelir kaynağı başta çaydır” demek ne kadar doğru olur? Öyle ki, üretici çaydan ümidi kesti, başka alanlara yöneldi. Alternatif bir ürün olarak kivi yetiştirmeye başladı. Bunun da çay gibi olacağı düşüncesi yaygındır. Bu yüzden herkes, çoluk çocuğunu elinden geldiğince okutuyor veya gurbete gönderiyor. Bu durum hem de eğitimi körüklüyor. İnsanlarımızın eğitime yönelmesi sevindirici, fakat çözümü gurbete çıkarak aramak ve derece doğru bilinmez. Selimiye Köyü’nden bir çok bürokrat, iş adamı, mühendis, politikacı, doktor, v.b.yetişti ve yetişmeye devam ediyor. Onlar, biz Selimiye köylülerinin gururudur.

Selimiye Köyü’nde yaşayan aileler, nüfusuna göre büyükten küçüğe doğru sıralarsak; Sandıkçı, Abanoz, Safi, Köse, Hardal, Güneş, Küçükahmet ve Ketenci aileleri Selimiye Köyü sakinleridir. Selimiye Köyü’nde bir ilkokul vardır. Köyün Mesavli ve Seli Merkez’de yapılmakta olan iki camisi mevcuttur. Mesavli Camii’nin yapılışı Küçükcaferpaşa’daki caminin yapılışı ile aynı tarihe rastlamaktadır.

Her köyde olduğu gibi Selimiye Köyü’nün de bir takım sorunları vardır. Başta yol sorunu olmak üzere, tamamı çay üreticisi olan köylünün çayla ilgili sorunları genel olup, tüm üreticileri ilgilendirmektedir. Selimiye Köyü ile Çayeli arasındaki an yol 3,5 km olup, 1997 yılında Köy Hizmetleri’nin desteği ile genişletilmiş ve 1998 yılında da Özel İdarenin katkılarıyla beton kaplanmıştır. Mahalle içi yolların da betonlaşabilmesi içim yetkililerle temaslar devam etmektedir.