+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Çayeli Çataklıhoca Mahallesi

 1. #1
  Super Moderator
  Üyelik tarihi
  19 Nisan 2011
  Mesajlar
  1.725

  Çayeli Çataklıhoca Mahallesi

  Çayeli Çataklıhoca Mahallesi
  Çataklıhoca Mahallesi Çayeli ilçesinden 4 km. uzaklıkta bir yerleşme yeridir. Aşıklar Deresi boyunca gidilince Çataklıhoca mahallesine varılır.


  Çataklıhoca Mahallesi Çayeli ilçesinden 4 km. uzaklıkta bir yerleşme yeridir. Aşıklar Deresi boyunca gidilince Çataklıhoca mahallesine varılır. Mahalle ismini,Fatih dershanesinde tahsilini yapan padişah 2.Abdülhamit zamanında huzur hocalığı yapmış olan Hilmi Çataklı’nın soyadından almaktadır. Mahallenin doğusunda Çilingir ve Aşıklar köyleri, güneyinde Yanıkdağ,Esendağ köyleri, batısında Yalı mahallesi, kuzeyinde, Kuspa yöresi bulunmaktadır. Mahalle yamaç arazi üzerine kurulmuştur. Dağ, göl ve büyük akarsuları yoktur. Sadece tepe olarak Kuspa Tepesi bulunmaktadır. Mahallenin yanından akan Aşıklar Deresi ile küçük akarsular ve kaynaklar vardır. Mahalle beş mevkiye ayrılmıştır: Şişmanlı, Temannı, Karameli, Mollahasan ve Çatak mevkileridir. Yerleşmenin dağınık olması hizmetlerin alınmasında zorluk yaratmaktadır. Dağınık köy tipine uygun yerleşim yeridir.

  Mahallede her evin telefonu ve elektriği vardır. Her mevkii içme suyu sorununu çözmüştür. Her mevkiinin camisi ve çay alım merkezleri bulunmaktadır. Mahallenin sekiz derslikli ilköğretim okulu bulunmaktadır. Mahallenin ulaşımı karayolu ile yapılmaktadır. Yollar, son zamanlarda betonlaşmasına rağmen yağmurun bol yağması nedeniyle arar görmektedir. Kışın kar fazla yağınca ulaşım güçlükle sağlanmaktadır. Çayeli Belediyesi karları temizleyerek yolları ulaşıma açmaktadır. Ulaşım halk otobüsü ve minibüsü ile yapılmaktadır. Çayeli’nde bulunan taksi duraklarından da mahalleye varılmaktadır.

  Çataklıhoca mahallesinin özneli gelir getirici kaynağı çaydır. Halk, yıllardır çay tarımı ile uğraşmaktadır. İlkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde toplanan çaylar devletin ve özel sektörün yaptığı fabrikalarda işlenmektedir. Halkın geçimini sağlayan çay paraları, para politikaları yüzünden cazibesini yitirmiş, mahalle sakinini zor durumda bırakmıştır. Bazı vatandaşlar geçimini daha iyi sağlamak için yurdumuzun çeşitli bölgelerinde çalışmaktadır. Bir kısmı da yurt dışına gitmiştir. Geçim sebebiyle mahallenin nüfusunun yarısından fazlası mahallenin dışında ikamet etmektedir. Mahallenin halkı ihtiyaçlarını Çayeli ilçesinden sağlamaktadır. İlçede bulunan büyük ve küçük dükkanlar mahallenin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Ayrıca her hafta Çarşamba günleri kurulan pazar yerlerinden de ihtiyaçlar karşılanmaktadır.

  Mahallede okuma yazma faaliyetleri Osmanlı dönemine dayanmaktadır. Helen okuma yazma düzey yüzde yüze ulaşmamıştır. Osmanlı döneminde alimler ve şairler yetişirdi. Cumhuriyet döneminde okuma yazma sorunu çözülmüştür. Eğitim düzeyi yükselmiştir. Bir taraftan da halk eğitimine ağırlık verilmektedir. Mahallenin değişik mevkilerinde açılan kurslar yetişkinleri bilgi ve beceri yönünden geliştirmektedir. Mahallenin sekiz derslikli ilköğretim okulu eğitim ve öğretimi sürdürmektedir. Çevre ilköğretim okullarından gelen öğrencilerde bu okulda okumaktadırlar. Mahallenin okulundan mezun olan bir çok insan devletin çeşitli kademelerinde hizmet vermektedir. Eğitimi destekleyici cihazlara ihtiyaç vardır.

  Mahallenin bitki örtüsü, Karadeniz bölgesinin bitki örtüsünün bir parçasıdır. Her tarafta yeşilin tonları görülmektedir. Kışın bile mahallede yeşil yapraklı bitkiler görülür. Bunların başında çay ve karayemiş bitkileri gelir. Bu bitkiler yapraklarını dökmeyen çok yıllıklı bitkilerdir. Ayrıca komar (orman gülü), kestane, gürgen, ıhlamur (felammur) ve kızılağaç gibi bitkilerde vardır. Bu bitkiler mahalleye ayrı bir güzellik katmaktadır. Kendiliğinden çıkan eğrelti otu yaz mevsimine ayrı bir güzellik katmaktadır. Kara lahana ve mısır, eskisi gibi halen yerini korumaktadır.

  Gelenekler ve görenekler değişime uğramaktadır. Düğünler artık düğün salonlarında yapılmaktadır. Ara sıra mahalle içinde yapılan düğünlerde tulum çalınmakta, horon oynanmaktadır. Düğünlerde özgü yol kesme, evlere varıldığında konuşmalar yapma devam etmektedir. Eskiden giyilen giysiler artık giyilmemektedir. Cenaze ve bayram törenlerine katılım aynen devam ediyor. Bayramlaşma ve imece (menci) geleneği de değişmiştir. Eski otantik ev yapımı yerine betonarme evlere bırakmaktadır.

  Mahallede geleneksel yemekler halen yapılmaktadır. Bunların dışında muhlama, mısır ekmeği, kara lahana yemekleri, turşu, hamsi yemekleri gelmektedir. Bu yemek çeşitleri katkısız olması nedeniyle sevilerek yenmektedir. Evlerde başka yörelere ait yemeklerde hazırlanmaktadır. Pasta ve çeşitleri son zamanlarda revaçtadır.

  Mahallede tarihi kalıntı yoktur. Sadece yarım yüzyıllık değirmenler vardır. Bunlarda arada bir kullanılmaktadır. Mahallenin Kuspa yöresi mesire yeri olarak kullanılmaktadır. İnsanlar dinlenmek ve piknik amacıyla buraya gelmektedirler. Çayeli belediyesi de yöreyi tanıtma amacıyla her yıl festival düzenlemektedir. Çayeli Derneği’nin düzenlediği Çayeli Festivali’nde piknikler Kuspa’da yapılmaktadır.

 2. #2
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  07 Temmuz 2011
  Mesajlar
  1
  Çataklıhoca mahallesi mutarı olarak sunduğunuz bu detaylı bilgilerden dolayı teşekkür ederim.M.Ali KÖMÜRCÜ

 3. #3
  Super Moderator
  Üyelik tarihi
  19 Nisan 2011
  Mesajlar
  1.725
  Biz tşk ederiz sitemizi ziyaret ettiğiniz için...


+ Konu Cevaplama Paneli

Benzer Konular

 1. Müftü Mahallesi Cami
  By BySouL in forum Rize Camileri
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 16 Nisan 2011, 21:50

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren RizeCity.Com Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. RizeCity.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler rizecity@gmail.com mail adresi ile iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) Gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızdan incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve Avukatımız size dönüş yapacaktır.

53 Haber - Rize - rika, ri-ka, rize kapı - RizeCity Blog - Rize Resimleri